Diagnoza osteopaty,  lekarza, a może krytyczne spojrzenie w lustrze na wystający brzuch? Czy ten problem dotyczy wyłącznie kobiet, które urodziły dziecko? Mitów i przekonań na temat zjawiska rozejścia mięśnia prostego brzucha (RMPB) jest sporo. Przyjrzyjmy mu się nieco bliżej.

Czym jest rozejście mięśnia prostego brzucha (RMPB)?

Na początku spróbujmy nakreślić złożoność zagadnienia. Zacznijmy od tego, że nie istnieje jednoznaczna, ostateczna definicja zjawiska rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jak podkreśla Katy Bowman, jest to problem „dotyczący całego ciała, zdefiniowany poprzez swoje symptomy – przemieszczenie jednego lub kilku mięśni brzucha.” [1] Dlaczego tak? Ponieważ w RMPB najważniejsze jest zrozumienie, jakie czynniki doprowadziły do jego powstania. Samo korygowanie defektu nie przyniesie efektu poprawy.

RMPB jest rodzajem nienaturalnego odstępu pomiędzy prawą i lewą stroną mięśnia prostego w stosunku do środka przedniej ściany brzucha. Każdy z nas ma nieco inną budowę. Choćby różnice w długości mięśni będą już decydowały o tym, jaki odstęp pomiędzy nimi będzie dla nas normą.

Jak sprawdzić, czy masz rozejście mięśnia prostego brzucha?

 Tutaj kluczowa będzie profesjonalna diagnoza. Warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, osteopaty lub lekarza specjalizujących się w RMPB.

Wcześniej możesz wykonać proste samobadanie w domu:

Połóż się na plecach. Upewnij się, że ubranie nie będzie przeszkadzało w badaniu. Zegnij nogi w kolanach. Asekuruj głowę, podpierając ją jedną ręką. Unieś lekko głowę i barki. Wykonaj delikatny „skłon” w stronę kolan. Twoje mięśnie brzucha napną się. Sprawdź palcami odcinek pomiędzy dolną częścią mostka a spojeniem łonowym. Czy wyczuwasz wyraźny odstęp w którymkolwiek miejscu? Na przykład powyżej lub poniżej pępka? Jeśli jest on większy niż szerokość palca, to istnieje prawdopodobieństwo, że występuje u Ciebie RMPB.

Co powoduje rozejście mięśnia prostego brzucha?

Wraca tutaj temat definicji. Pisałyśmy o tym na początku artykułu. RMPB jest problemem całego ciała. A uwidacznia się w obszarze mięśni brzucha.

Co z tego wynika?

Otóż właściwie każdy nasz ruch i działanie mogą przyczyniać się do rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Brzmi strasznie? Nie chcemy Was straszyć:) Zależy nam na czymś innym: abyście podeszli do zagadnienia holistycznie. Ciało to jeden mechanizm. Praca jednej jego części wpływa na funkcjonowanie reszty. I na odwrót.

RMPB może pojawić się u każdego dorosłego oraz u dziecka. Nieprawdą jest, że jest to problem dotyczący wyłącznie kobiet w ciąży lub po porodzie. Separacja mięśni prostych brzucha po 35. tygodniu ciąży to fizjologia. Dopiero utrwalenie tego stanu po urodzeniu dziecka stanowi problem.

Rozejście mięśnia prostego brzucha może być spowodowane wieloma czynnikami. Zaliczamy do nich np. otyłość brzuszną, wypychanie bioder do przodu w pozycji stojącej, nieprawidłową pozycję siedzącą, a nawet… zbyt ciasne ubranie.

Kolejny powód to źle wykonywane ćwiczenia, osłabione mięśnie, zbyt mało ruchu. Nieprawidłowe ustawianie stóp podczas stania czy chodzenia prowadzi do nieprawidłowego ustawienia miednicy, a to z kolei… tak, dobrze się domyślacie. To może prowadzić do powstania RMPB.

Podobnie noszenie butów na najmniejszym nawet obcasie. Obcas poprzez swoje działanie na kolana i tym samym na miednicę – zmienia długość mięśni brzucha… Czy teraz rozumiecie, dlaczego zależy nam na całościowym podejściu do tematu?

Osłabienie lub wzmożone napięcie mięśni brzucha spowodowane nieprawidłowymi nawykami w codziennym funkcjonowaniu, mogą przyczynić się do powstania RMPB. Jeżeli dołożymy do tego nadwagę, ciążę, podnoszenie ciężaru – ryzyko wzrasta.

Czy rozejście mięśnia prostego brzucha zostanie na zawsze?

Wszystko jest kwestią indywidualną. Powodzenie pracy z RMPB zależy od stanu mięśni i powięzi oraz kresy białej w momencie diagnozy. Ważne jest też zaangażowanie w prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz wypracowanie nawyków poprawnego korzystania z ciała. Siedzenie, stanie, wstawanie z łóżka, podnoszenie ciężaru – to wszystko należy wykonywać zgodnie z zaleceniami. Już zawsze.

Jakich ćwiczeń unikać?

To również jest kwestia indywidualna. Zależy od przyczyn powstania RMPB. Z pewnością odradzamy wszelką aktywność, która zwiększa ciśnienie śródbrzuszne – podnoszenie ciężarów, robienie klasycznych „brzuszków” czy bieganie. Warto zacząć od delikatnych ćwiczeń korekcyjnych. Chodzi o to, by wzmocnić osłabione lub zbyt napięte mięśnie. Unikajmy bardzo obciążających, monotonnych treningów. Zbudowanie mocnego tułowia oraz utrzymywanie prawidłowej postawy ciała daje szansę na powrót do sprawności. I być może do ulubionego sportu.

Czy po wyleczeniu rozejścia mój brzuch będzie płaski?

Dążenie do zupełnie płaskiego brzucha nie jest dobrym kierunkiem. Dla nikogo:) Ale rozumiemy, o co Wam chodzi. Nie, wyleczenie RMPB nie gwarantuje płaskiego brzucha. Jeśli masz nadwagę, Twój brzuch może nie być płaski. Jeśli masz miesiączkę, Twój brzuch może nie być płaski. Jeśli masz takie uwarunkowania genetyczne, Twój brzuch może nie być płaski. Z pewnością natomiast Twój brzuch ma szansę być ZDROWY.

Rozejście mięśnia prostego brzucha okiem Motivity

 Temat oczywiście nie został wyczerpany. Będziemy Wam o nim co jakiś czas przypominać;)

Prosto i jasno o RMPB opowiedziała w rozmowie z lekarzem Łukaszem Durajskim Aleksandra: https://youtu.be/WHH2igzv1gA

Polecamy Wam również krótki wywiad Joanny z Katy Bowman: http://bit.ly/wywiad-z-Katy-Bowman-DR

Pierwsza książka w Polsce na ten temat to  „Rozejście mięśnia prostego brzucha” autorstwa Katy Bowman. Jest dostępna na stronie wydawnictwa Fizjopress: https://www.fizjopress.pl

Już w środę, 23 stycznia, odbędzie się webinar PelviFly z Olą, wpadajcie 🙂 https://www.facebook.com/events/1736408179792781/

 

 

 

[1]„Rozejście mięśnia prostego brzucha” Katy Bowman, s. 11, wyd. Fizjopress 2016

Zostaw komentarz